Facebook
IF Alumni draugijai, kaip ir visai fakulteto bendruomenei, 2013-ieji metai ypatingi – spalio 26 d. įvyks antrasis IF alumnų susitikimas „Historiada 2013“. Pirmojo mūsų „suobėgio“ metu (2009), įamžindami nenutrūkstančią bendrystę, į liepą įkėlėme atkurtą fakulteto simbolio, nostalgiškai vienų vadinamo Senoliu, kitų - Protėviu kopiją. Šiandien siūlome pasiskaityti Senolio/Protėvio legendą, kurią prieš ketverius metus papasakojo mūsų gerbiamas docentas Sigitas Jegelevičius.


Protėvis IF kieme

Nesu garbios VU IF Alumni draugijos narys ir būti juo negaliu dėl teisinių trukdžių. Vis tik turiu šį bei tą pasakyti apie figūrą/skulptūrą to susimąsčiusio kario, kurį Jūs pavadinote Senoliu. Anais laikais, kai ši skulptūra stovėjo IF kiemelyje ir buvo betampanti fakulteto savastimi, po šitą kiemelį vaikščioję ir šalia skulptūros nuorūkas mėtę kolegos tą karį vadino Protėviu.
Protėvis buvo sukurtas kaip nenuspėjamo žanro ir ganėtinai netikusio lietuviško vaidybinio kino filmo „Marš, marš, tra-ta-ta“ rekvizitas. Tai buvę apie 1964 metus. Protėvis stūksojo maždaug kadaise buvusių Totorių vartų vietoje - dabartinėje KAM'o automobilių aikštelėje, priešais viešbutį „Artis“, veidu atsuktas į Katedros aikštę (vieną akį užmesdamas į Filosofijos fakulteto rūmų kampą). Protėvis ilgai rymojo toje aikštelėje ir pasibaigus filmavimui. Niekas prieš jį nepakėlė rankos netgi gūdžiai tamsiomis naktimis. Rudeniop LKS tudija Protėvį nusivežė į savo sandėlius.
IF entuziastai, rengdamiesi kasmetiniams šou - Melagių kermošiui ir Istorikų dienai, įvairų rekvizitą skolindavęsi iš LKS studijos ar teatrų. Apie 1985 m. pavasarį pasiskolino ir Protėvį, pažadėję sveiką pargabenti į sandėlį (tuometinis dekanas netgi buvo pasirašęs garantinį raštą, kad kino studijos turtas būsiąs grąžintas). Šou rengėjai visą smulkesnį rekvizitą nuvežė tikriausiai troleibusu, o Protėviui reikėjo krovininio automobilio. Taip Protėvis ir pasiliko IF kiemelyje. Kiemelio galerijoje, kuri tuomet buvusi atvira, kažką dūmojo parimęs ant kalavijo. Priprato visi prie jo. Metus kitus saugiai po stogu rymojęs, sulaukė rankų, panašių į tas, kurios dabar niokoja troleibusų/autobusų stoteles. Protėvį vis išnešdavę į kiemą ir palikdavę po liepa. Atsibodo fakulteto geriečiams vis grąžinti Protėvį į saugią pastogę ir paliko jį likimo valiai rymoti po liepa, ten, kur jį buvo nutempę neklaužados. Tie geriečiai, jau nežinantys Protėvio atsiradimo fakulteto kieme istorijos, numojo ranka į prašymus pasirūpinti Protėviu. Lietus ir laikas padarė savo. Lietui Protėvis nebuvo atsparus, nes padirbdintas ant medinio karkaso ir nudrėbtas iš ištirpintos popieriaus (kartono) masės. Taip ir suiro lietuje kitados buvęs stiprus Protėvis. Ir šitai atsitiko apie 1991 - 1992 metus...
Ar ne pamokanti Protėvio istorija paminklosaugininkams? Kur ten negandas ištverti Protėviui, nukrėstam iš papjemaše, kai visų akyse mūrai griūva...
Kažkur turėjau fotografiją, kurioje Protėvis buvo užfiksuotas stovintis jam minėtame vaidybiniame filme skirtoje vietoje/aikštėje. Neradau, nes kadaise nerūpėjo išsaugoti ano kvailo filmo dekoracijų vaizdus. Radau tik aikštės (Protėvio stovėjimo vietos) fotografiją, kai Protėvis jau buvo nuvežtas į LKS sandėlį.

Aliumnams pagarbiai,
Sigitas Jegelevičius


Protėvio stovėjimo vieta – dabartinio viešbučio „Artis“ pastatas iki rekonstrukcijos, 1964 m.